FACTORY TOUR 2018

Čtvrtek 25.10.2018 - 09.12.2018 / start 10:00 - 18:00 / kde Galerie Obecního domu / Bez vstupného / / / /
FACTORY TOUR 2018
VÝSTAVA K 90. NAROZENINÁM ANDYHO WARHOLA / VERNISÁŽ 24. 10. V 17:00

V roce 2018 (6. srpna) uplynulo devadesát let od narození Andyho Warhola – posledního renesančního umělce, který pozitivně ovlivnil kulturu 60. let. Byl nejenom skvělý výtvarník, ale také režisér filmů, producent významných hudebních skupin a zakladatel a provozovatel FACTORY. Svoji tvorbou ovlivnil snad všechny nejvýznamnější umělce činné především v 60. a 70. letech. Cílem projektu je upozornit nejenom na tvorbu Andyho Warhola, ale především o jeho vliv na naší uměleckou  kulturu – výtvarnou, filmovou, ale i hudební.

Před dvěma léty vzniknul nápad oslovit české výtvarníky. Téměř třicet českých anebo slovenských výtvarníků vytvořilo svoji výtvarnou originální poctu AW. Na tomto místě je důležité říci, že nikdo y oslovených výtvarníků spolupráci neodmítnul. Vznikla tak naprosto unikátní sbírka současného českého umění, která obsahuje obrazy malované na plátna, sítotisky, fotografie i plastiky. Umělci se bu´d přímo nechali inspirovat tvorbou nebo životem Andyho Warhola, nebo do sbírky přispěli svojí prací z minulých let. Většina děl na výstavě je ale z roku 2018.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit také na práce Andyho Warhola, jako jsou granolitografie z edice CMOA (Carnegie Museum Of Art, 1986), ukázky obalů pro skupinu The Velvet Underground, nebo dobové plakáty a knihy.

 

SEZNAM autorů:

Tereza z Davle
Sára Saudková
Joska Skalník
Milan Cais
Marascaud
Honza Homola
Jiří Voltner
Jaromir 99
Paul Pulszartti
Roman Franta
Adam Jílek
Pasta Oner
Rudo Prekop
MUSA
Míchal Cihlář
Zdeněk Šorf
Tomáš Kuthan
David Cajthaml
MICL
Adam Konečný
Markéta Urbanová
Lukáš Miffek
Dan Trantina
Martin Krajc
Jaroslav Valečka
Jiri Hauschka
Petr Schel,
Martina Chloupa
Jaroslav Schejbal

Produkce výstavy: OKO Opava, GALERIE 1, České Budějovice

Kurátoři: Miroslav Houška, Jan Kunze

 

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ:

středa 24. 10. start 17:00 kde Galerie Obecního domu bez vstupného

VERNISÁŽ VÝSTAVY

 

Andrew Warhola (6. srpna 1928 Pittsburgh, Pensylvánie, USA22. února 1987 New York City, New York, USA), známější jako Andy Warhol, byl americký malíř, grafik, filmový tvůrce a vůdčí osobnost amerického hnutí pop artu. Svou kariéru zahájil jako ilustrátor reklamních předmětů. Později se stal známý po celém světě jako malíř, režisér avantgardních filmů a manažer rockové skupiny The Velvet Underground. Byl ztvárněn v několika životopisných filmech a byly o něm natočeny dokumentární filmy. V roce 1991 bylo poblíž rodné vesnice jeho rodičů, ve městě Mezilaborce, otevřeno muzeum věnované jeho tvorbě. Další muzeum bylo otevřeno o tři roky později v rodném Pittsburghu.

Během 60. let se Warhol vypracoval a  z tvůrce inzerátů se stal jedním z nejproslulejších amerických umělců své doby. Se svými spolupracovníky Warhol definoval základní pojmy této dekády.

Začal malovat známé americké produkty, jako např. plechovky Campbellovy polévky od společnosti Campbell Soup Company. Také se věnoval tvorbě portrétů takových známých osobností, jakými byli například Marilyn Monroe, Elvis Presley, Muhammad Ali, Troy Donahue nebo Elizabeth Taylor.

V této době Warhol založil umělecké studio „The Factory“ („Továrna“), v němž se obklopil širokou škálou umělců, spisovatelů, hudebníků a undergroundových celebrit. V srpnu 1962 začal Warhol s masovou produkcí sítotisků. Snažil se tak vytvářet umění nejen z masových výrobků, ale i v masovém měřítku. Metoda pryžového razítka mu najednou začala připadat „příliš domácká“. Prohlásil: „Jsem neobyčejně pasivní. Beru věci tak, jak jsou. Pouze se dívám, pozoruji svět.“ Tím, že v průběhu tvůrčího procesu minimalizoval pohled na věc, rozpoutal uměleckou revoluci − jeho práce se staly velmi rychle nejenom kontroverzní, ale i populární.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Andy_Warhol